GÜLSOYLAR TURİZM

Turizm Taşımacılığı ve Seyahat Acentalığı Hizmetleri

GÜLSOYLAR TURİZM

Turizm Taşımacılığı ve Seyahat Acentalığı Hizmetleri

DOĞU ANADOLU’NUN GİZEMİ

Bu turumuzda Doğu Anadolu’nun gizemini keşfedeceksiniz. Tarihiyle, coğrafyasıyla, jeolojisiyle, antropolojik yapısı ile pek çok farklılığı aynı anda yaşayacağız.
Atalarımız Sakalardan günümüze kadar yüzlerce halk topluluğunu bağrında barındırmış toprakları göreceğiz.
Erzurum‘da Selçuklu, İlhanlı, Osmanlı mimarisinin kalıntıları muhteşem.
Stresten  uzak, sakin bir hayat süren Erzurum’da tarihe tanıklık etmiş olan Ulu Cami, Hatuniye Medresesi (Çifte Minareli Medrese), Yakutiye Medresesi, Lala Paşa Camisi önemli ziyaret noktalarımızdan. Kentin taş mağazalar olarak adlandırılan bölümünde veya yeniden dizayn edilerek güzel ve şık dükkânların oluşturulduğu küçük ticaret merkezlerine çevrilen kervansaraylarda alışveriş yapmanın zevkini yaşarız.
Aras Nehri Üzerinde kurulmuş Çobandere Köprüsü de görülmeye değer.
Kars ilimizde Türkiye Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay kıyısında kurulu Ani şehrini gezerken Ermeni ve Selçuklu mimarisinin içiçeliğini görürüz. Bir yanda Ermeni kiliseleri diğer yanda Selçuklu cami ve kervansarayları… Hep iç içe yaşamışlar.
Ani antik kentini gezerken, tarihten yapraklar çevireceğiz. Arpaçay’ın karşı kıyısında çalışan Ermenistan’lı taş ocağı işçilerini görürsek, onlara selam veririz.
Gezimizin bir başka önemli noktası, Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı eteklerinde’ki Doğubeyazıt ilçemizdir. Burada yapımı nerede ise yüz yıl süren İshak Paşa Sarayı‘nı ziyaret ediyoruz.  Hemen sarayın yakınında Ahmedi Hani Türbesi‘ni ziyaret ediyoruz. Ahmedi Hani Kürtçe olarak ilk eser yazan düşünür ve mutasavvıftır. Mevlana gibi Yunus Emre gibi bölgede sevilen bir evliya olarak görülür.
Saray mimarisiyle, görünümüyle muhteşem. Ağrı Dağı eteklerinde fotoğraf molası veriyoruz. Hıristiyanlık ve ıslami anlatımlarda Nuh Peygamber’in gemisi hakkında sohbet ediyoruz.
Van ve Van gölü havzası  ise zengin tarih ve kültür mirası ile kucaklar bizleri. Urartu Krallığı’nın başkenti Tuşpa‘da (bugünkü Van Kalesi) Urartu çivi yazısı ile yazılmış kral Sardur’un kitabesini okuyoruz.
Van’a çok yakın eski Ermeni Köyü Varakavank yeni adı ile Yukarı Bakraçlı köyünü geziyoruz. Köy halk arasında Yedi Kilise olarak biliniyor.
Çavuştepe kazı alanında ise Urartu yaşam tarzı hakkında sohbet ediyoruz. Tarihte ilk kez tarıma yatırım yapmış devlet olan Urartular Van Gölü havzasında ziraat mühendisliğinin temellerini atmışlardır. Hangi ürünü nerede ne zaman ekmeliler, nasıl tarım yapmalılar, ne kadar su verilmeli, nasıl hasat yapılmalı gibi pek çok konuda sistemler oluşturulmuştur.
Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi ise bambaşka bir güzellik. Söylenceye göre karşı kıyıda yaşayan ve adadaki keşişin kızı Tamara’ya aşık olan delikanlı, kız akşamları adada ateş yaktıkça yüzerek adaya gelir buluşurlar.
Fırtınalı bir günde kötü yürekli insanlar kız ile oğlan arasındaki ilişkiyi bozmak için kıyıda ateş yakarlar. Delikanlı da Tamara beni çağırıyor diye karşıya yüzmeye başlar. Öyle ya sevgili çağırırsa, oraya gidilmeli… Bu sevginin derecesini gösterir… Fırtına, dalgalar önemli değil, sevgilinin çağrısı yanında… Delikanlı adaya ulaşamaz ve ah Tamara diye seslenir… Tamara bunu duyar, olanları anlar ve kendisini dalgalara bırakır, sevgilisine ulaşmak için.  Bu olaydan sonra adanın adı Ah Tamara adası olmuş, sonra Akdamar olarak anılmış.
Tatvan ilçemize yakın olan Nemrut Krater Gölü‘nü görmeden olmaz.  Nemrut çağırır bizleri kendisine… isterseniz sıcak su kaynayan  gölde kaynar suya ayaklarınızı sokabilirsiniz. 
Ahlat‘daki Selçuklu Mezarlığı ve Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türbeleri ve eski Ahlat gezisi Doğu Anadolu turunun olmazsa olmazları.
Bitlis‘de beş minare türküsünü dinleyerek gireriz Bitlis’e. Selçuklu, Emevi ve Osmanlı eserlerinin kucaklaştığını görürüz burada.
Doğu Anadolu Turunu 5, 6, 7 gün olarak planlayabilirsiniz.

Saygıdeğer grup planlamacılarımız,
Eğer tur yapmak istediğiniz tarihi ve tur için kaç gün planladığınızı bildirirseniz size günlere dağıtılmış detaylı program taslağı göndeririz. Bu taslak üzerinde sizlerle görüşüp, turun son halini belirleriz. 
Saygılar, Selamlar
İsmet Gülli
Telefon: 0535 9822206

Merhabalar
Bize buradan mesaj gönderebilirsiniz.